Budou paraziti léčit RS?

Vědci z univerzity v Nottinghamu ve Velké Británii zahájili rok trvající studii, při které sledují vliv střevních červíků na roztroušenou sklerózu. Nejen oni mají za to, že tito paraziti mohou potlačovat přehnanou reakci imunitního systému.
Jde o II. fázi studie WIRMS, při níž bude pětadvacet zárodků červíků mikroskopické velikosti bezbolestně vpraveno do krve pacientů prostřednictvím speciální náplasti. Po devíti měsících lékaři hlísty z těla beze zbytku odstraní.
Tato klinická zkouška bude probíhat v několika britských MS centrech a měla by ukázat, jestli malé, neškodné množství červíků může během jednoho roku vést ke zlepšení stavu RS.
Pokud by profesoři Cris Constantinescu and David Pritchard se svou studií uspěli, mohou se červíci v budoucnu stát jednoduchou, levnou, přírodní a kontrolovatelnou léčbou RS.
"Už to bylo testováno s ohledem na bezpečnost pacientů, teď se zaměříme na případný přínos a na vedlejší účinky léčby," uvedl profesor Constantinescu.
Jayne Spink, ředitel výzkumu MS Society k tomu řekl: "Zní to jako science fiction, ale jedna menší studie nám už dříve ukázala, že lidé s roztroušenou sklerózou, kteří byli infikováni těmito parazity, měli méně atak." Paraziti jsou podle něj spojováni i se zmírněním tíže příznaků při RS.