Objednejte si  •   Aktuální novinky

Deset let s kmenovými buňkami v ČR

 

© Copyright SMS, Tento text, ani žádná jeho část nesmí být publikován jinde bez písemného souhlasu držitele autorských práv

Tým českých lékařů (neurologů, hematologů, biochemiků a imunologů) přednesl na setkání předních evropských neurologů výsledky svých desetiletých zkušeností s transplantací vlastních kmenových buněk pacientům s RS v České republice. Na čtyřdenním jednání Evropského výboru pro léčbu a výzkum RS v Düsseldorfu prezentovali v pátek 11. září 2009, že:
V Česku podstoupilo autologní transplantaci kmenových buněk v letech 1998 až 2008 celkem 26 pacientů, z toho bylo 15 žen.
Průměrný věk pacientů, kteří zákrok pdstoupili, byl 32 let (plus mínus 7 let).
Míra postižení EDSS byla u nich v průměru 6,0 (plus mínus 1,5).
RS s agresivním průběhem měli v průměru 8 let (plus mínus 4 roky).
Před transplantací měli zkušenosti s těmito léky: interferon beta-1b (21 pacientů), glatiramer acetát (6), IVIG (11), CPA (19), mitoxantron (16), Imuran (24 pacientů).
Po transplantaci vlastních kmenových buněk byli pacienti sledováni 67 měsíců (plus mínus 43 měsíců), a sice každé tři měsíce u nich lékaři zaznamenávali vedlejší účinky a určovali EDSS.
Výsledky: Šest let po transplantaci zůstalo bez progrese nemoci 53 % pacientů. Nikdo nezemřel.
Závěr: Autologní transplantace kmenových buněk představuje relativně bezpečnou a nepochybně slibnou metodu léčby maligní RS, pokud má špatnou prognózu, a kde jsou léky na RS neúčinné.

Maligní RS se vyskytuje zhruba u tří procent pacientů s RS. Projevuje se těžkými atakami a rychlým nárůstem neurologického postižení pacientů, přestože mají odpovídající léčbu. U takových pacientů je na místě autologní transplantace hematopoetických (krvetvorných) kmenových buněk. Princip této léčby je založený na tom, že se pacientům zničí imunitní systém podáním vysokých dávek cytostatik a pak se jim vrátí jejich vlastní krvetvorné kmenové buňky, ze kterých se jim vytvoří nový, potenciálně méně autoagresivní imunitní systém.

V březnu 2010 publikovali výsledky své práce v odborném tisku s dodatkem, že nejvíce z transplantace profitovali pacienti s RR-RS mladší 35 let, kteří neměli RS déle než pět let.

 
 Klubsms.cz | Roztroušená skleróza