Obnovit léčbu RS po porodu až s prodlením?

Dvouleté pozorování 32 těhotných pacientek s RS ukázalo, že kojení může omezit výskyt atak. Naopak příliš brzké obnovení léčby RS po porodu riziko atak zvyšuje (bez ohledu na to, jestli maminky kojily nebo ne).
Celkem 52 % těhotných žen s RS po porodu vůbec nekojilo, aby se mohly co nejdříve léčit, a 87 % z nich mělo ataku. Naproti tomu ze skupiny žen, které kojily po porodu nejméně dva měsíce, mělo ataku jen 36 %. Tyto výsledky prezentovala doktorka Annette Langer-Gould ze Stanfordské Univerzity v Californii na 61. výročním zasedání Americké neurologické akademie v Seattlu. "Ukazuje se, že je potřeba zkoumat, jaký je dopad nekojení a brzkého ukončení kojení kvůli podávání léků na RS. Měly by se udělat větší studie, aby se ověřilo, zda je vhodné odložit znovuzahájení léčby po porodu kvůli kojení," prohlásila vedoucí lékařka této studie.

MUDr. Eva Meluzínová z motolského MS centra veřejnila v prosinci 2008 na sympóziu jedné sekce České neurologické společnosti v Praze výsledky pozorování v MS centru v Motole. Všímali si tam 39 rodiček, které měly RS zhruba dva roky před otěhotněním. Rok před otěhotněním prodělaly tři pacientky jednu ataku, jedna pacientka pak měla dvě ataky během těhotenství. S výjimkou dvou maminek dostávaly všechny půl roku po porodu intravenózní imunoglobuliny (IVIG) .
Výsledek pozorování:
- 79 % kojících žen bylo v prvním půlroce po porodu bez ataky
- téměř 40 % pacientek mělo ataku do roka po porodu
- u 41 % žen po porodu zjistili na MRI progresi onemocnění, 28 % pacientek zůstalo ve stabilizovaném stavu a dvěma ženám (5 %) se nález na MRI zlepšil
- EDSS se změnilo z průměrných 1,3 před porodem na 1,4 po porodu
"Naše malé pozorování tak potvrdilo ověřené zjištění, že v prvním roce po porodu je vyšší výskyt relapsů. Těhotenství jako takové však nevedlo ke zhoršení invalidity," uvedla primářka Meluzínová z motolského MS centra. "Za předpokladu léčby intravenózními imunoglobuliny dovolujeme stabilizovaným pacientkám i přes prozánětlivý efekt prolaktinu kojení po dobu čtyř měsíců."