Objednejte si  •   Aktuální novinky

Od malomocenství k léku na RS?

 

© Copyright SMS, Tento text, ani žádná jeho část nesmí být publikován jinde bez písemného souhlasu držitele autorských práv

Vědecký tým Johns Hopkins University v Marylandu analyzoval léky, které v minulosti selhaly při výzkumu preparátů na různé nemoci. A nějaká bystrouška si všimla, že clofazimine - více než sto let starý lék, který selhal u tuberkulózy, ale výborně funguje při léčbě lepry - překvapivě dobře učí imunitní buňky "štábní kultuře".
Vědci, kteří si to ověřili v laboratořích, to považují za převratné zjištění, protože prepartát byl původně zacílený proti konkrétní bakterii. A hle - jako "vedlejšák" ještě dokáže postavit do latě neposlušné imunitní buňky.
“Nikdy jsme nepředpokládali, že toto prastaré antibiotikum by mohlo fungovat u roztroušené sklerózy, diabetu I. typu nebo u lupénky," říká farmakolog Jun O. Liu. "Lidé se snaží celá léta a utrácejí desítky milionů dolarů, aby vyvinuli lék, který by dokázal zasáhnout specifický molekulární cíl spojovaný s těmito chorobami, a hle - tady máme bezpečný a známý lék, který to s draslíkovými kanálky Kv1.3 umí," poznamenal profesor Liu.

(Poznámka na okraj: účinná látka, kterou obsahuje Viagra, byla původně vyvíjená na léčbu vysokého krevního tlaku. Ale selhala. A pak si nějaká bystrouška při analýze klinických studií v archívu všimla, že pacienti často zmiňovali lepší erekci - a hle, za pár let byl na světě lék podporující erekci.)

 
 Klubsms.cz | Roztroušená skleróza