Převzato z časopisu Klubu zdraví září 2006

Slovo lékaře

Doc. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí lékařka RS centra, Neurologická klinika 1 LF UK Praha

Jak je to s užíváním vitaminů u pacientů s diagnózou RS? Potřebují například vyšší dávky vitaminu C?
Nejspíš každý z nás potřebuje více vitaminů, než je obsaženo v běžném jídle. Měly by být přijímány především v kvalitní stravě, ale není důvod odmítat ani jejich tabletovou podobu, především co se týká vitaminů B, C, D a E.
Doporučila byste lidem s RS užívat doplňky stravy, které pomáhají zlepšovat mozkovou činnost?
Co můžeme doporučit s dobrým svědomím, je kyselina alfa-lipoová, složky rybího tuku (omega 3 nenasycené mastné kyseliny), brusinky. Zinek s C vitaminem snižují schopnost virů replikovat se, jsou proto vhodné v prvních hodinách virového onemocnění.
Co je pro pacienty s RS největším problémem?
Nejvíce pacientů si stěžuje na únavu. Dříve se jim doporučovalo, aby se „šetřili, aby se nenamáhali“. Tento blud už je překonán. Chceme, aby pečovali o svou kondici – fyzickou i psychickou. Schopnost zorganizovat si život tak, aby se do něj vešla fyzická aktivita, psychohygiena i péče o vhodnou stravu, to všechno je investice, která se jim bohatě vyplatí.
Kam se nemocní mohou obrátit o radu či pomoc?
V ČR existuje 14 Center pro RS, která mají školený personál jak lékařský, tak sesterský. Mají také spolupracovníky jiných oborů, kteří si umí s mnoha problémy u RS poradit. Nepochybnou pomocí jsou i publikace vydávané Unií Roska a informace, které organizace pro pomoc osobám s RS poskytují na svých internetových stránkách (www.roska.cz a www.klubsms.cz).