Objednejte si  •   Aktuální novinky

Vleklé dohadování nemocnic s pojišťovnami o to, z jakých zdrojů letos hradit novým pacientům s roztroušenou sklerózou drahou biologickou léčbu, může pacienty vážně poškodit. Odkládání léčby totiž přispívá k jejich rychlejší invaliditě. Přestože Sdružení mladých sklerotiků a Unie Roska upozornily na problém s nenasazováním léčby nově diagnostikovaným mladým lidem už 30. června, do dnešního dne nedostal biologickou léčbu ani jeden z 63 pacientů, na které pacientská sdružení upozornila.

A situace se zhoršuje. Například v centru pro léčbu roztroušené sklerózy v Nemocnici Teplice, kde k 30. červnu evidovali 17 nezařazených pacientů s nárokem na účinnou biologickou léčbu, mají teď na čekací listině celkem 31 nově diagnostikovaných. Jen sedm z nich jsou pojištěnci menších pojišťoven, drtivá většina je klienty největší zdravotní pojišťovny VZP. Ta ale nechce dát na léčbu roztroušené sklerózy v letošním roce víc peněz než v roce 2010, přestože každý rok přibude v ČR zhruba 1000 nově diagnostikovaných pacientů s roztroušenou sklerózou. A na dlouhodobou léčbu je tudíž zapotřebí víc peněz.

Podobná situace jako v Teplicích je i v ostatních 14 specializovaných RS centrech, z nichž některá také musela kvůli nedostatku peněz od pojišťovny vyhlásit tzv. STOP stav a nezařazovat nové pacienty na biologickou léčbu.

Jediné zdravotnické zařízení, které možná už brzy začne léčbu nově diagnostikovaným nasazovat, je Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, kde bylo k 30. červnu bez léčby 33 letos diagnostikovaných pacientů. „Paní ředitelka Jurásková nám při pátečním jednání přislíbila, že jakmile dostane zápis z jednání, kde VZP deklarovala vůli dát na léčbu stejný objem peněz jako v roce 2010, lékaři neprodleně léčbu zahájí,“ říká specialista na medicínské právo JUDr. Ondřej Dostál, PhD, LLM, místopředseda Platformy zdravotních pojištěnců, která neléčeným pacientům pomáhá domoci se svého nároku na péči. Peníze pro letos diagnostikované, které přesahují rámec rozpočtu z roku 2010, chce ředitelka VFN najít v jiných zdrojích nemocnice.

Roztroušená skleróza je onemocnění mozku a míchy, které bývá nejčastěji diagnostikováno mladým lidem ve věku 20 až 40 let. Jde zatím o nevyléčitelnou nemoc, nicméně i v ČR je od poloviny 90. let dostupná biologická léčba (interferony beta a glatiramer acetát), která průběh RS ovlivňuje a invaliditu oddaluje.

 

JUDr. Ondřej Dostál, PhD, LLM, místopředseda Platformy zdravotních pojištěnců

 

 
 Klubsms.cz | Roztroušená skleróza