Atacicept, II. fáze, prodloužená

Společnost EMD Serono se sama rozhodla tuto klinickou zkoušku předčasně ukončit poté, co byla při vyhodnocování původní studie (ATAMS 28063) zjištěna u pacientů zvýšená aktivita RS.

Označení klinické zkoušky: 28851
Fáze klinické zkoušky: II, prodloužená (navazuje na studii ATAMS 28063)
Cíl: Ověřit bezpečnost a snášenlivost dlouhodobě podávaného přípravku atacicept u pacientů s RR-RS, a sice až po dobu pěti let
Co je atacicept a jak funguje: Jde o uměle vytvořenou bílkovinu, která je namířená proti cytokinu BAFF. Ten má na svědomí zrání a přežívání autoagresivních klonů B-lymfocytů, které se při RS podílejí na ničení nervových vláken v centrálním nervovém systému.
Kdo klinickou zkoušku platí: Merck Serono International, Ženeva, Švýcarsko
Designování klinické zkoušky: Je rozdělena na dvě části. Část označená jako A je dvojitě zaslepená zkouška - tedy ani pacient, ani lékař neví, kdo z pacientů dostává účinnou látku (v dávce buď 25 mg, 75 mg nebo 150 mg), a kdo si aplikuje neúčinnou látku (placebo). Část klinické zkoušky označovaná jako B pak bude otevřená, kdy všichni účastníci budou dostávat účinnou látku, a sice v dávce, které se v části A ukáže jako nejvíce účinná a bezpečná.
V průběhu části A budou pacienti dostávat přípravek v takové dávce, v jaké ho dostávali v průběhu původní studie. Ti, kdo původně dostávali placebo, budou nyní dostávat zkoušený přípravek v dávce 150 mg. Přípravek se aplikuje jednou týdně injekčně, a sice pod kůži. Po vyhodnocení výsledků původní studie budou všichni pacienti převedeni na účinný přípravek, a sice v dávce, která se ukáže jako nejúčinnější a nejméně riziková - ale stále nebudou ani oni, ani lékaři vědět, jestli v části A dostávali zkoušený přípravek nebo neúčinnou látku.
Co se při klinické zkoušce sleduje:
Prvotní zjištění:
- vedlejší účinky a závažné vedlejší účinky podávaného přípravku
- krevní obraz
- EKG
- hladina imunoglobulinů řady G (IgG)
- vytváření protilátek proti podávanému přípravku
Druhotná zjištění:
- počet atak
- změna EDSS
- nález na MRI
Kdo se může klinické zkoušky zúčastnit:
Pacienti s RS ve věku 18 až 60 let (obou pohlaví). Podmínkou je, že byli účastníky původní studie s ataciceptem 28063, a to až do závěrečného 36. týdne této klinické zkoušky. Dále ochota a schopnost podřídit se vyšetřením spojeným s klinickou zkouškou, a to po celou dobu jejího trvání. Podpis informovaného souhlasu, kde je pacient upozorněn i na možná rizika prováděné klinické zkoušky, a na to, že ji může sám kdykoliv a bez uvedení důvodu ukončit, aniž by to nějak ovlivnilo jeho další léčbu RS.
Kdo se naopak nesmí této klinické zkoušky zúčastnit:
- ti, kdo původní klinickou zkoušku předčasně ukončili.
- těhotné ženy (před zařazením do klinické zkoušky bude každá žena v produktivním věku procházet těhotenským testem, a navíc bude muset prokázat, že po celou dobu studie a nejméně 4 týdny před jejím zahájením a 12 týdnů po jejím skončení užívá nejméně dva vhodné typy antikoncepce. Netýká se to žen, které prodělaly sterilizaci, nebo jsou nejméně dva roky v přechodu).
- ti, kdo užívají imunomodulátory nebo imunosupresiva.
- ti, kdo měli v původní klinické zkoušce hladiny IgG menší než 3 (původně brali atacicept), respektive 6 (původně brali neúčinnou látku).
- ti, kdo mají jakoukoliv chronickou infekci.
- ti, kdo mají nevhodné jaterní testy (ALT, AST, nebo AP vyšší než 2,5násobek limitních hodnot), nebo billirubin vyšší než 1,5násobek limitní hodnoty.
- ti, kdo mají jakékoliv abnormality v krevním obraze (hemoglobin nižší než 100g/L, bílé krvinky nižší než 3x109/L, krevní desičky nižší než 100x109/L)
- ti, kdo mají abnormality na EKG.
- ti, kdo mají problémy s ledvinami (vylučování odpadního kreatininu pomalejší než 50mL/min, dle Cockcroft-Gault protokolu).
- ti, kdo mají alergii nebo přecitlivělost na kontrastní látku gadolinium používanou při magnetické rezonanci.
- ti, kdo mají alergii nebo přecitlivělost na atacicept.
- ti, kdo mají diagnózu Creutzfeldt-Jakobova nemoc, a to buď oni sami, nebo někdo v jejich rodině.